Controlling af kreditor, indkøb og lager

ZBC
AMU - Arbejdsmarkedsuddannelser
2 dage
Startdatoer
København
Løbende optag 
256 DKK
Køge
Løbende optag 
256 DKK
Næstved
Løbende optag 
256 DKK

Fremragende Kundekontakt


Denne udbyder er blevet anerkendt af os for at have fremragende kundekontakt. 

Vores anerkendelse er givet til de udbydere, der er gode og hurtige til at række ud, efter de har modtaget en forespørgsel.

Kursusbeskrivelse

Controlling af kreditor, indkøb og lager

Controlling af kreditor, indkøb og lager

Efter kurset kan du arbejde med nøgletal, omkostningssteder, omkostningsanalyser samt foretage afstemninger. Derudover kan du se, hvordan nøgletallene kan medvirke til beslutningstagen på kreditor-, indkøbs-, og lagerområdet.

Beskrivelse

Deltageren kan deltage i controller opgaver på kreditor-, indkøbs- og lagerområdet, herunder:


Planlægge, gennemføre og periodisere tilbagevendende posteringer samt følge op på interne kontrolopgaver.

Deltageren kan foretage afstemninger, der sikrer et fuldstændigt og opdateret datagrundlag for videre analyse for eksempel vha Navision, SAP eller lignende system (ERP) til eksempelvis perioderegnskab og omkostningsstyring.

Endvidere kan deltageren udvælge relevante nøgletal som omsætningshastigheder for området og kan medvirke til opbygning af ledelsesrapportering i for eksempel regneark til brug for ledelsens beslutningstagen på kreditor-, indkøbs- og lagerområdet.

Deltageren kan desuden udarbejde og anvende rapporter vedrørende nøgletal, omkostningssteder og ordrer til omkostningsanalyser i forbindelse med controller arbejde.

Fagnummer: 49032 Controlling af kreditor, indkøb og lager

Målgruppe

Kurset retter sig mod ufaglærte og faglærte administrations samt økonomi- og regnskabsmedarbejdere, der arbejder med eller som gerne vil arbejde med controller arbejde ved brug af et ERP system.

Pris

AMU-målgruppe: DKK 256,00

Ikke AMU-målgruppe, fremmøde: DKK 1.218,30

Ikke AMU-målgruppe, fjernundervisning: DKK 1.150,50

Om udbyderen

ZBC har over 6.000 årselever, cirka 1.000 ansatte og adresser i Slagelse, Ringsted, Køge, Roskilde, København, Kalundborg, Holbæk, Næstved og Vordingborg. Vi har Danmarks bredeste udbud af erhvervsuddannelser samt HHX, HTX og 10. klasse. Dertil kommer et stort udvalg af...


Læs mere og vis alle uddannelser fra denne udbyder

Få information

Få svar på dine spørgsmål om Controlling af kreditor, indkøb og lager
Den kursusansvarlige vil kontakte dig
Ingen omkostninger eller forpligtigelser

Kontaktinfo

ZBC

Selandia Park 6
4100 Ringsted


Få information

Udfyld formularen for mere information om Controlling af kreditor, indkøb og lager

Tilmeld dig finduddannelse.dk's nyhedsbrev!
Evalueringer
Denne uddannelse er ikke blevet evalueret.