Startdato
Kursusbeskrivelse
På MIND Eating Coach uddannelsen får du en omfattende metakognitiv tilgang til forståelse og behandling af spiseforstyrrelser. Gennem 12 moduler bliver du udstyret med teoretisk viden og praktiske redskaber. Du introduceres til den metakognitive forståelse af spiseforstyrrelser, herunder lingvistik, ætiologi og behandlingstilgange.
Kropsaccept, fysiologiske udfordringer som påvirkning af nervesystemet og fordøjelsen er også nogle af de tematikker du bliver skarp på. Du vil også få brugbare værktøjer til at håndtere udfordringer med pårørende og arbejde med opbygning af forløb med anvendelse af screeningsværktøjer og sokratisk dialog. Samlet set kombinerer uddannelsen teori, praksis og casearbejde for at ruste dig til at håndtere spiseforstyrrelser med en metakognitiv tilgang.
Uddannelsen til MIND Eating Coach henvender sig til fagpersoner,der arbejder med eller gerne vil arbejde med spiseforstyrrelser og forstyrret spisning.
Dit udbytte
- Hvordan vi med nye italesættelser indirekte kan påvirke den måde, hvorpå vi behandler spiseforstyrrelser
- Ætiologien og forståelsen af udvikling af spiseforstyrrelser ud fra et metakognitivt perspektiv
- Hvilke behandlingsformer, der ofte anvendes samt hvordan vi kan kvalificere disse tilgange med et metakognitivt perspektiv
- Hvorfor vi bør fokusere mere på den samlede sundhedstilstand end på vægten
- At forstå genindlæggelser, statistisk og data på offentlig behandling samt herudfra at gøre nye initiativer i din egen praksis, for bedre resultater
Målgruppe
Uddannelsen til MIND Eating Coach henvender sig til fagpersoner,der arbejder med eller gerne vil arbejde med spiseforstyrrelser og forstyrret spisning.
Det er et krav, at du enten har påbegyndt eller er i gang med en af vores grunduddannelser for at kunne deltage på uddannelsen.
Eksamen og diplom
Ved beståelse af eksamen får du en MIND-certificering ved at bestå en multiple choice test samt en mundtlig case præsentation.
Pris
Du kan vælge at betale det fulde beløb med det samme eller at afdrage uddannelsen. Første rate på kr. 5000 forfalder indenfor 2 dage. De resterende 4 rater forfalder hver den første i de kommende 4 måneder.
Betaler din arbejdsgiver?
Hvis din arbejdsgiver betaler skal du tilmelde dig ved at sende os en mail, om hvortil vi skal sende en faktura (husk evt. EAN nummer og kontaktperson).
Du kan også aftale en bruttolønsordning med din arbejdsgiver så du hver måned afbetaler med din bruttoløn (din løn før skat). På den måde sparer du trækprocenten, da din løn ikke udbetales først.
Få information
Uddannelser med evidensbaserede værktøjer
Vi ønsker at videregive evidensbaserede og bæredygtige værktøjer til fagpersoner, medarbejdere og virksomheder, så vi sammen kan skabe mere mental- og fysisk trivsel. Vi tror på at det øger livskvaliteten og resiliensen i det enkelte menneske. Derfor arbejder vi målrettet,...