Hvorfor vælge Mannaz?
Praksisnær læring, omsæt nemt din nye viden til handling
Siden 1975 har vi leveret kurser og uddannelse i Danmark
Mannaz leverer over hele verden
Kursusbeskrivelse
Kursus i Porteføljeledelse - Vælg de rigtige projekter til at realisere strategien | Fra strategi til forretningsværdi
Involverer din projektledelse din virksomheds strategier? Så giver dette kursus i porteføljeledelse dig redskaber til, hvordan du gennem din projektledelse kan realisere de rigtige projekter. Dette er vigtigt, fordi der i fleksible, adrætte og hurtigt reagerende virksomheder oftest ikke er tid og råd til projekter uden forretningsværdi.
Dit udbytte af kurset Porteføljeledelse
Dit udbytte
- Omsætning af virksomhedens strategiske mål til operationelle projekter
- Vurdering af projekter – økonomisk, strategisk og markedsmæssigt
- Håndtering af dilemmaer i det taktiske arbejde
- Organisering, tilrettelæggelse og styring af projektporteføljen
- Evne til at skabe optimale rammer for projektledere og projektportefølje
- Evne til at skabe passende organisationsformer, processer og værktøjer
Din virksomheds udbytte
- Bedre og mere effektiv porteføljeledelse
- Maksimal forretningsværdi af projektporteføljen
- Effektiv realisering af strategiske mål
Indhold på kurset
På kurset kommer du til at arbejde med:
- Projekter og porteføljeledelse i dansk erhvervsliv
- Strategisk projekteksekvering
- Projektudvælgelse
- Organisering og kommunikation
- Implementering af porteføljestyring
- Implementeringsudfordringer i det daglige arbejde med strategisk projekteksekvering – i forhold til individuelle handlingsplaner, aktioner, deadlines og forventede resultater
- Processen bag porteføljeledelse
- Business casen som værktøj
- Prioritering af projekter
- Organisering af porteføljeledelsen
- Modenhedsmåling med opfølgning
Kurset er et miks af teori og øvelser, hvor du sammen med de øvrige deltagere prøver kræfter med de udfordringer, der ligger i porteføljeledelse.
Anmeldelser
Tallet er et gennemsnit af de sammentalte vurderinger fra deltagere på de seneste afholdelser af kurset/uddannelsen.
Målgruppe
Kurset er relevant for alle, som har eller forventer at få ansvar for at igangsætte, prioritere og fastholde fokus på de rigtige projekter og programmer. Dette med udgangspunkt i strategisk retning, balance i forhold til usikkerhed, ressourceanvendelse og virksomhedens aktuelle situation samt udfordringer.
Du er fx funktionschef, linjechef, projektdirektør, projektchef, topleder, konsulent eller projektleder med ansvar for strategiske projekter/programmer. Kurset er også for controllere eller projektkoordinatorer, som skal forberede og følge op på ledelsens prioriteringer, samt for ledende medarbejdere, der er involverede i at øge den forretningsmæssige værdi af projektporteføljerne.
Eksamen og diplom
Efter endt kursus modtager du et kursusbevis.
Pris
Prisen for dette kursus er 15.900 kr. ekskl. moms.
Prisen dækker bl.a. over forplejning, eksterne indlægsholdere, kursusmaterialer, adgang til projektværktøjskasse og kursusbevis.
Om udbyderen

Mannaz - Konsulenter, kurser og uddannelse
Med fokus på mennesker leverer vi ydelser inden for to sammenhængende forretningsområder: Kurser og uddannelser samt konsulentydelser. Vores skandinaviske rødder og en global spændevidde ligger til grund for vores tilgang. Vi udvikler mennesker ved at opbygge, forstærke og have tillid til...
Få information
Kontaktinfo
Mannaz
Udfyld formularen for mere information om Porteføljeledelse

"Jeg satte pris på måden, emnerne blev formidlet og variationen i undervisningen, de gode oplægsholdere, gruppesammensætningen og de gode diskussioner samt muligheden for netværk på baggrund af kurset. Jeg anbefaler gerne kurset til andre"
Læs mere
"Et virkelig godt kursus og relevant for min arbejdssituation. Jeg har fået meget med hjem, som jeg kan bruge i mit arbejde med at få styr på porteføljen af projekter fremadrettet"
Læs mere