Er du HR medarbejder? Og vil du gøre os klogere på dine største udfordringer, når det kommer til kompetenceudvikling? Svar på vores korte survey her

Søg kursus

TMAP: Quality for Cross-Functional Teams

Key2Quality, i Skanderborg
Længde
3 dage
Pris
11.999 DKK ekskl. moms
Næste startdato
24 november, 2025 Se detaljer
Uddannelsesform
Holdundervisning
Længde
3 dage
Pris
11.999 DKK ekskl. moms
Næste startdato
24 november, 2025 Se detaljer
Uddannelsesform
Holdundervisning
Fra 11.999 DKK ekskl. moms / Person

Hvorfor vælge Key2Quality?

Små hold med plads til den enkelte

Underviser med erfaring fra den virkelige verden

Sparring med din underviser og de andre deltagere

Startdato

1 tilgængelig startdato

24 november, 2025

  • Holdundervisning
  • Skanderborg

Kursusbeskrivelse

TMAP: Quality for Cross-Functional Teams

Med kurset ”TMAP: Quality for Cross-Functional Teams” får du som medlem af et tværfunktionelt team den rette viden og de færdigheder, der er vigtige for at bygge kvalitet ind i jeres IT-system og få tillid til, at den forventede forretningsværdi kan opnås.

Indhold

I dag forventes tværfunktionelle teams at kunne levere forretningsværdi med den rigtige kvalitet hurtigt. TMAP® understøtter denne måde at arbejde hen imod indbygget kvalitet, der går ud over klassisk dynamisk og statisk test. Med kurset ”TMAP: Quality for cross-functional teams” får du som medlem af et tværfunktionelt team den rette viden og de færdigheder, der er vigtige for at bygge kvalitet ind i jeres it-system og få tillid til, at den forventede forretningsværdi kan opnås.

Vi får 3 intensive dage sammen med både teoretisk gennemgang og praktiske øvelser, ligesom der vil være god tid til diskussion. Vores undervisere lægger vægt på inddragende undervisning med mere fokus på dialog og mindre på PowerPoint. Kursusmaterialer samt pensum er på engelsk, og vi kan gennemføre kurset med såvel dansk som engelsk tale.

Emner

  • VOICE-modellen til opnåelse af forretningsværdi ved it-leverancer
  • IT-leveringsmodeller, med særlig fokus på DevOps
  • Tværfunktionelle teams og kontinuerlig kvalitetsfokus
  • Whole team tilgang og dens relevans for Dev og Ops-folk
  • QA og testemner som:
    • Review og pull-requests
    • Kontinuerlig forbedring og metrics
  • Kontinuerligt alt, testautomatisering og CI / CD-pipeline
  • Samlede kvalitetsomkostninger
  • Indikatorer og rapportering
  • Kvalitetsmål
  • Personlige, interpersonelle og teamfærdigheder
  • Testvarianter (ydeevne -, brugervenlighed -, sikkerhedstest mm.)
  • Erfaringsbaseret test: exploratory test og mob test
  • Testdesign: analyse af grænseværdier, path dækning, tilstandsorienteret test, kodedækning og mutationstest

Målgruppe

Kurset er rettet mod dig, der er medlem af et tværfunktionelt team og måske har en af følgende roller:

  • Forretningsanalytiker
  • Produktejer
  • Udvikler
  • Driftsmedarbejder
  • Tester
  • Bruger
  • Scrum master
  • Agile coach
  • Release train engineer

Eksamen og diplom

Du skal forvente ca. 5-10 timers læsning af pensum inden kursusstart og 1½-2 timers hjemmeopgaver hver aften under kurset.

Eksamen er udarbejdet af Sogeti, og administreres af ISQI. Eksamen er online og er 1 times multiple choice med 30 spørgsmål, uden hjælpemidler.

Du skal have 66 % rigtige for at bestå.

Da eksamen er online, vil du få mulighed for at planlægge eksamen, som det passer bedst ind i din dagligdag.

Pris

  • Kurset koster DKK 11.999,-

Obs!Vi tilbyder altid 25% kollegarabat.

Prisen for kurset dækker over følgende:

  • Morgenmad, frokost, snacks samt alle drikkevarer
  • Kursusmaterialer inkl. øvelser samt prøveeksamen hvor relevant
  • Ét eksamensforsøg

Få information

Få information

Få svar på dine spørgsmål om TMAP: Quality for Cross-Functional Teams
Den kursusansvarlige vil kontakte dig
Ingen omkostninger eller forpligtigelser

reCAPTCHA logo Denne hjemmeside er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og servicevilkår gælder.
Key2Quality
Krøyer Kielbergs Vej 3, 4. th
8660 Skanderborg

Key2Quality

Dygtiggør dig i test: Giv dig selv og dine medarbejdere et certificeringskursus indenfor ISTQB og TMAP - eller et af de testkurser, som vi selv har udviklet. Vi skræddersyer også gerne et kursus, så det matcher lige netop jeres behov....

Læs mere og vis alle uddannelser fra denne udbyder

Sponsoreret