Softwarearkitektur

Længde
14 uger på aftenhold
Pris
10.625 DKK ekskl. moms
Næste startdato
Kontakt os for startdato Se detaljer
Uddannelsens hjemmeside
Uddannelsesform
Holdundervisning
Kurset afholdes på
Engelsk
Længde
14 uger på aftenhold
Pris
10.625 DKK ekskl. moms
Næste startdato
Kontakt os for startdato Se detaljer
Uddannelsens hjemmeside
Uddannelsesform
Holdundervisning
Kurset afholdes på
Engelsk
Få mere information om kurset

Softwarearkitektur

Kursus i softwarearkitektur - 14 ugers kursus på ITU

Kursus for dig der er softwareudvikler

Softwareudviklere skal ofte kunne udvikle, designe, evaluere og styre arkitektur i software-intensive systemer. Målet med kurset er derfor at give dig en velfunderet teknisk viden om koncepter, principper, metoder og best practices inden for softwarearkitektur.

Kurset introducerer til grundlæggende softwarearkitektur. Du får viden om principper og guidelines for design af softwarearkitektur, arkitekturstil, mønstre og konstruktion. Du lærer at identificere og tilgå kvalitetsmæssige attributter på arkitekturniveau.

På kurset lærer du:

  • At kvalitetssikre og evaluere arkitekturen i et softwaresystem
  • Metoder, teknikker og værktøjer til at beskrive softwarearkitektur ved brug af forskellige tilgange til dokumentation
  • Om tilgange og værktøjer til at designe og evaluere softwarearkitektur for state-of-the-art teknologier såsom cloud-computing, serviceorienteret arkitektur (SOA) og mobile computing
  • At forklare designrationaler samt argumentere for valg i processen
  • At kigge ud i fremtiden på udfordringer og kommende trends inden for disciplinen softwarearkitektur


Undervisningen foregår på engelsk og er på kandidatniveau. Vi veksler mellem forelæsninger, øvelser, fremlæggelser, gruppearbejde og faglige diskussioner.

Målgruppe

Du er softwareudvikler eller it-arkitekt og sidder med udvikling og styring af processer omkring softwarearkitektur. Kurset henvender sig også til folk, der skal vejlede andre i processer om it-arkitektur.

Adgangskrav

For at deltage på kurset skal du have en af følgende uddannelser eller tilsvarende efterfulgt af to års relevant erhvervserfaring.

  • Bachelor
  • Kandidat
  • Diplom

Eksamen

Deltagerne skal aflevere to individuelle opgaver, en gruppeopgave og lave en gruppepræsentation i løbet af kurset. Kurset afsluttes med en skriftlig eksamen på fire timer.

Kurset:

  • foregår på engelsk og er et obligatorisk kursus på Master i Software Engineering
  • tæller 7,5 ECTS ved bestået eksamen
  • forløber over 14 uger med undervisning om aftenen

Du skal forvente af bruge 10 timer om ugen på kurset (7,5 ECTS) inklusiv forberedelse, hvilket levner tid til fuldtidsarbejde og familie.

Kontakt ITU og hør mere om kurset i softwarearkitektur >>

Underviser: Aufeef Chauhan

Aufeef Chauhan er PhD-studerende på IT-Universitetet, hvor han undersøger arkitektur i softwaresystemer inden for cloud computing, SaaS (software as a service) og GSD (Global Software Development).

CV

Aufeef Chauhan har en kandidatgrad i Computer Science og arbejdede før sin PhD med softwareudvikling i globalt distribuerede systemer hos blandt andet NetSol Inc. og i2c Inc.

Jeg vil gerne kontaktes af den kursusansvarlige - uforpligtende

Få information

Få svar på dine spørgsmål om Softwarearkitektur
Den kursusansvarlige vil kontakte dig
Ingen omkostninger eller forpligtigelser

reCAPTCHA logo Denne hjemmeside er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og servicevilkår gælder.