Her finder du alt fra begynderkurser i engelsk til kurser i forretningsengelsk også kaldet business engelsk. Vi har kurser i mundtlig engelsk og skriftlig engelsk (writing).
Kort sagt: Her finder du engelsk kurser på alle niveauer.
| Uddannelser (42) | Udbydere (15) |
| Åben uddannelse | ||||||
| Sprog |
Længde
|
Pris
|
By
|
Udbydere
|
||
| Engelsk | ||||||
| Akademisk Engelsk | 15 timer | Landsdækkende | Global Denmark | |||
| Brush up your written English | 2 dage | 6.995 DKK | København | Danske Sprogseminarer | ||
| Business English | 24 timer | 5.200 DKK | Århus | Business Centret, Århus Købmandsskole | ||
| Business English - kursus i forretningsengelsk | 2 dage | 6.900 DKK | Flere byer (2) | Aros Kurser | ||
|
|
Connecting with Your English-Speaking Audiences | 1 dag | 6.400 DKK | Flere byer (2) | Teknologisk Institut | |
| Engelsk - på alle niveauer | Landsdækkende | Global Denmark | ||||
| Engelsk - skræddersyet efter deltagernes behov | Landsdækkende | BLS - Business Language Services | ||||
| Engelsk grammatik – de vigtigste faldgruber | 2 dage | 6.995 DKK | København | Danske Sprogseminarer | ||
| Engelsk korrekturlæseruddannelse | 5 dage | 19.500 DKK | Flere byer (2) | Danske Sprogseminarer | ||
| Engelsk korrekturlæsning | 2 dage | 6.995 DKK | København | Danske Sprogseminarer | ||
| Engelsk kursus – Kurser på Engelsk på alle niveauer | Landsdækkende | International Communication | ||||
| Engelskkursus - for sekretærer og kontorpersonale | 2 dage | 5.500 DKK | København | Global Denmark | ||
| Forberedelse til IELTS test | Danmark | International Communication | ||||
| Forberedelse til TOEFL test | Danmark | International Communication | ||||
| Global Negotiations - Forhandling på Engelsk | 2 dage | 6.900 DKK | Flere byer (2) | Global Denmark | ||
| Intensiv engelsk | Landsdækkende | BLS - Business Language Services | ||||
| Minute Writing in English | 20 Lektioner | København | Sprogbroen | |||
| Mundtlig engelsk | Landsdækkende | BLS - Business Language Services | ||||
|
|
Præsentationsteknik på engelsk - All you need to know | 2 dage | 6.800 DKK | København | MBK A/S | |
| Sekretærkursus i engelsk | 20 Lektioner | København | Sprogbroen | |||
| Skriv professionelt på engelsk | 21 timer | København | Global Denmark | |||
| Teknisk engelsk | 24 timer | Århus | Business Centret, Århus Købmandsskole | |||
| Firmakurser | ||||||
| Sprog | ||||||
| Engelsk | ||||||
| Academic writing in English | 30 Lektioner | 1.500 DKK | Landsdækkende | AIS Sprog | ||
| Brush-up-kursus i tysk, engelsk, fransk, spansk og italiensk | København | Sprogbroen | ||||
| Business Engelsk - One-to-one engelskundervisning på dit fagområde | 20 timer | Landsdækkende | Global Denmark | |||
| Engelsk - skræddersyet kursus | Landsdækkende | BLS - Business Language Services | ||||
| Engelsk kursus – firmakurser | Sjælland | SprogCenteret ApS | ||||
| Engelsk kursus - Telefontræning på engelsk | Landsdækkende | International Communication | ||||
| Financial English | 30 Lektioner | 1.100 DKK | Landsdækkende | AIS Sprog | ||
| Intensive firmakurser i engelsk | Landsdækkende | Vibehus Kursus Center | ||||
| Kommunikationskursus i engelsk | 30 Lektioner | Landsdækkende | Sprogbroen | |||
| Medical English | 1.500 DKK | Landsdækkende | AIS Sprog | |||
| Skræddersyede sprogkurser | Landsdækkende | BLS - Business Language Services | ||||
| Skræddersyede sprogkurser i alle sprog | Landsdækkende | AIS Sprog | ||||
| Sprogundervisning over Skype - alle sprog | 4.500 DKK | Landsdækkende | AIS Sprog | |||
| Writing scientific papers in English | 30 Lektioner | 1.500 DKK | Landsdækkende | AIS Sprog | ||
| E-learning | ||||||
| Sprog | ||||||
| Engelsk | ||||||
| Fjernundervisning | ||||||
| E-learning - Forretningsengelsk | Fjernundervisning | BLS - Business Language Services | ||||
| Korrespondance på engelsk (kontorpersonale) | 5.500 DKK | Fjernundervisning | Global Denmark | |||
| Online sprogkursus - engelsk | Fjernundervisning | Global Denmark | ||||
| Rapporter og breve på engelsk (konsulenter, sagsbehandlere m.v.) | 7.500 DKK | Fjernundervisning | Global Denmark | |||
| Arbejdsmarkedsuddannelser (AMU) | ||||||
| Sprog | ||||||
| Engelsk | ||||||
| Engelsk 1 (AMU 44979) | 5 dage | 870 DKK | København | Niels Brock | ||
| Engelsk 2 (AMU 44978) | 5 dage | 870 DKK | København | Niels Brock | ||
Historien om det engelske sprog begynder for alvor med ankomsten af tre germanske stammer, der invaderede England i løbet af det 5. århundrede e.Kr. Disse stammer, krydsede Anglerne, sakserne og jylland, Nordsøen fra, hvad der i dag er Danmark og Nordtyskland. På det tidspunkt talte indbyggerne i Storbritannien et keltisk sprog. Men de fleste af den keltiske talende befolkning blev skubbet mod vest og nord af angriberne, hovedsagelig i, hvad der nu Wales, Skotland og Irland. Anglerne kom fra England og deres sprog blev kaldt Englisc - hvorfra ordene England og engelsk er afledt.
De invaderende germanere talte samme sprog, som i Storbritannien udviklede sig til, hvad vi nu kalder Old English. Old English lyder ikke rigtigt det engelsk man taler i dag. Selv folk som har engelsk som sit modersmål nu, ville have meget svært ved at forstå Old English. Ikke desto mindre, har omkring halvdelen af de mest almindeligt anvendte ord i moderne engelsk rødder i Old English.
I 1066 invaderede og erobrede Vilhelm Erobreren, hertugen af Normandiet (del af det moderne Frankri)g England. De nye erobrere (kaldet normannerne) medbragte en slags fransk, som blev det sprog, som de royale og overklassen talte. I en periode var der en slags sproglig klasse division, hvor de lavere klasser talte engelsk og overklassen talte fransk. I det 14. århundrede blev engelsk dominerende i Storbritannien igen, men med mange franske ord tilføjet. Dette sprog kaldes Middelengelsk.
Eksempel på ”Early Modern English”. Hamlets berømte "At være eller ikke være" linier, skrevet i tidlig moderne engelsk af Shakespeare.
Mod slutningen af Middelengelsk, kom en pludselig og væsentlig ændring i udtalen af engelsk (det store vokalskift) og udtalen af vokalerne bliver kortere og kortere. Fra det 16. århundrede havde briterne kontakt med mange folk fra hele verden. Dette, og den renæssanceklassiske læring, betød, at der kom mange nye ord og vendinger ind i sproget. Opfindelsen af trykkerkunsten betød desuden, at der nu var et fælles sprog på tryk. Bøger blev billigere og flere folk lærte at læse. Trykkerkunsten bragte også standardisering til det engelske sprog. Stavning og grammatik blev faste, og den dialekt af London, hvor de fleste forlag var, blev standarden. I 1604 så den første engelske ordbog dagens lys.
Den væsentligste forskel mellem tidlig moderne engelsk og senmoderne engelsk er størrelsen på ordforrådet. Senmoderne engelsk har mange flere ord, som følge af to faktorer: for det første skabte den industrielle revolution og teknologi et behov for nye ord, for det andet, omfattede det britiske imperium på sit højeste en fjerdedel af jordens overflade, og det engelske sprog optog mange udenlandske ord fra mange lande.
Fra omkring 1600, resulterede den engelske kolonisering af Nordamerika i oprettelsen af en særlig amerikansk engelsk. Nogle engelske udtaler, og ord "frøs", når de kom til Amerika. På nogle måder, er amerikansk engelsk mere som den engelske Shakespeare anvendte end moderne britisk engelsk er. Nogle udtryk, som Britterne kalder "Americanisms" er i virkeligheden originale engelske udtryk, der blev bevaret i kolonier, men mistedes for en tid i Storbritannien (fx trash for rubbish, loan som verbum i stedet for lend, og fall for autumn).
En del af Bankdatas medarbejdere har deltaget i MBK’s kursus om Formidling og undervisning og deres evaluering af kurset var meget positiv.
Der blev især i evaluering lagt vægt på kursets sammensætning og faglige indhold. Vekslen mellem praktiske øvelser og undervisningen fungerede godt og underviseren var yderst kompetent.
Læs mere
Vi samarbejder med mange af de største virksomheder i Danmark. Her er et udpluk fra vores referenceliste:
Arla Foods - Carl Bro - Danfoss - DONG Energy - Forsvaret - HTH Køkkener - JYSK - Kolding Kommune - MAN Diesel - Maersk Contractors - Nordea Bank Danmark - Orbicon - Pharmadanmark - Q8 - Kuwait Petroleum - Rigshospitalet - Siemens Wind Power - VELUX
Læs mere
Det faglige indhold er i top og da en stor del af undervisningen er baseret på praktiske øvelser, får deltagerne virkelig noget brugbart og konstruktivt med hjem.
At prioritere og lave en realistisk planlægning har efterfølgende været nøgleord i vores virksomhed og det er ikke sidste gang vi vil sende nogle af vores medarbejdere på kursus hos MBK.
Læs mere
I Novozymes har vi med stort udbytte gjort brug af MBK’s kursustilbud - et samarbejde der nu har varet i mere end 4 år.
MBK har en unik evne til at kombinere en stor faglig indsigt med et motiverende pædagogisk setup og ikke mindst et smittende engagement hos underviserne ...
Læs mere
Hos Vibehus Kursuscenter har jeg oplevet en fantastisk forståelse, respekt og accept af mig som person, mit talent samt min situation; I har en unik forståelse for, hvad der får talent til at vokse – med selvtilliden i behold.
Læs mere
Mange af DI's medarbejdere har haft den glæde at deltage i flere af MBK's kurser, bl.a. Præsentationsteknik og Skriv korrekt dansk.
Underviserne er smilende og kompetente og de formår at formidle deres høj faglig viden på en tilgængelig og inspirerende måde.
Traditionelt set har drift, services og vedligehold primært handlet om at reducere omkostninger, men i dag sikrer en professionelt drevet Facilities Management-organisation reel værdi for offentlige og private virksomheder.
Gennem strategisk ledelse og planlægning er det muligt at skabe faciliteter, der er optimerede i forhold til det, de skal bruges til, og bidrager til at skabe værdi i forhold til de forretningsmæssige mål.
Læs mere
Vi har i BRFkredit haft en gruppe medarbejdere på kurset om Assertion hos MBK. Medarbejderne har udvist tilfredshed i deres evaluering af kursets faglige indhold.
De viste eksempler i undervisningen var interessante og kombinationen af praktiske øvelser og undervisning fungerede godt.
Læs mere
Vi har her i Gladsaxe Kommune haft flere af vores medarbejdere på kursus i Kommunikation for leder hos MBK og det har i høj grad været brugbart og konstruktivt.
Kursets kombination af praktiske øvelser og højt fagligt indhold er let tilgængelig og skaber en god atmosfære mellem deltagerne og underviseren. Omgivelserne er rare og stemningen god.
Læs mere
... MBK har trænet Simcorp gennem mere end 10 år Siden slutningen af 1990’erne har MBK undervist på interne præsentationskurser i SimCorp.
Både medarbejdere og SimCorps egne kursusinstruktører har haft stor gavn af kurserne – kursusevalueringerne er altid positive ...
Læs mere
Hvad kan en direktør fra finansverden lære af en journalist og kendt radiovært? Michael Sparring, områdedirektør i Nykredit har bl.a. lært hvordan retorik og professionel performance kan give en langt større sikkerhed for at opnå det, man vil med sin kommunikation. Vi har interviewet Michael om hans oplevelser, da han for nylig blev certificeret ”Performer” fra Performeruddannelsen på Teknologisk Institut.
Læs mere
- Jeg befandt mig ofte i situationer, hvor jeg skulle rådgive ledere om kommunikation på et strategisk niveau. Jeg har den kommunikationsfaglige baggrund i orden men oplevede ind i mellem, at jeg manglede lidt pondus over for lederne. Og da uddannelsen giver konkrete og brugbare værktøjer til at træde i karakter som strategisk rådgiver, kunne jeg selv og min leder se, at forløbet ville skabe værdi både for mig og virksomheden
Læs mere
I Novozymes har vi med stort udbytte gjort brug af MBK’s kursustilbud - et samarbejde der nu har varet i mere end 4 år.
MBK har en unik evne til at kombinere en stor faglig indsigt med et motiverende pædagogisk setup og ikke mindst et smittende engagement hos underviserne ...
Læs mere
Nogle af vores ansatte her hos Vejdirektoratet har deltaget i MBK’s kursus Præsentationsteknik.
Kursets indhold har viste sig at være særdeles brugbare i vores medarbejderes daglige arbejde og optimeret deres formidlingsevner.
Læs mere