Du lærer bl.a. at arbejde med nye fortolkninger af smørrebrødet og nye pålægstyper der ikke følger de klassiske regler, samt arbejde med Smushi
Kursusnummer 40839Varighed 3 dage
Formålet med kursetDu lærer at:
» Klik her for at bestille mere information
Deltagerbetaling er kr. 390,- for alle deltagere der hører under arbejdsmarkedsuddannelsens målgrupper, og du kan søge om VEU-godtgørelse for perioden, du er på kursus.
Er du interesseret i at vide mere om kurset - eller ønsker du at tilmelde dig? » Klik her for at bestille mere information
Skolen tilbyder udelukkende uddannelser indenfor køkken-, restaurant- og hotelområdet. Det gør vi til gengæld på samtlige niveauer, og der findes ikke uddannelser og kurser indenfor branchen, som vi ikke udbyder. Derfor er vi en af Europas største specialskoler indenfor hotel- og restaurantbranchen.
Hotel- og Restaurantskolen er en aktiv aktør på voksen- og efteruddannelsesområdet. Skolen er Nordeuropas største brancheskole og har gennem tiden opbygget en stærk faglig og pædagogisk kompetence.
I dialog med branchen, tilrettelægger vi efteruddannelse og kompetenceudvikling af medarbejdere, så de er bedst muligt rustet til udfordringerne på arbejdsmarkedet.
I alt har skolen over mere end 25.000 kvadratmeter til rådighed. Vi har omkring 20 fuldt udstyrede køkkener, som rummer mellem 20 og 50 studerende. Vi har 7 restauranter og cafeer, flere internetcafeer, biblioteker, teorilokaler, auditorier og kontorer.
Hotel- og Restaurantskolen er nu lokaliseret både i Københavns Kødby, hvor de fleste køkkenuddannelser foregår, og på Gråbrødre Torv, hvor de fleste akademiuddannelser foregår.I dag har vi mere end 6000 elever, studerende og kursister årligt. Det betyder i praksis, at der hver dag færdes ca. 1400 elever på skolen.
» Få mere information – helt uforpligtende! Udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side.